Skip to main content

Antić protiv Srbije

Zemlja
Srbija
Nivo važnosti
3
Jezik
Srpski
Veće koje je sudilo
Odbor (3)
Datum presude
Datum predstavke
Ključne reči
(Čl. 37-1-c) Dalje ispitivanje predstavke nije opravdano (N/A)
(Čl. 34) Pojedinačne predstavke (Ima povrede)
Brojevi predstavki
41655/16
Prikaz presude/odluke

Evropski sud za ljudska prava (u daljem tekstu: Sud) je 30. maja 2024. godine doneo, a 20. juna 2024. godine objavio presudu u predmetu Antić protiv Srbije, broj 41655/16.

Presudu je jednoglasno doneo tročlani Odbor.

Predmet se odnosi na izručenje podnosioca Sjedinjenim Američkim Državama (u daljem tekstu: SAD) i propust Republike Srbije da poštuje pravilo 39. Poslovnika Suda (postupanje po privremenoj meri koju je odredio Sud).

Podnosilac se prituživao da je izručen SAD gde mu je pretila kazna doživotnog zatvora, uprkos privremenoj meri Suda kojom je Republici Srbiji naloženo da podnosioca ne izručuje dok traje postupak pred Sudom.

OKOLNOSTI SLUČAJA

Podnosilac je 28. maja 2015. godine u SAD optužen za trgovinu drogom i Interpol je izdao nalog za njegovo hapšenje, nakon čega je on lišen slobode u Republici Srbiji 31. jula 2015. godine i određen mu je pritvor.

Podnosilac je 21. jula 2016. godine zatražio od Suda da zaustavi njegovo izručenje, s obzirom na postojanje rizika od doživotnog zatvora u slučaju donošenja osuđujuće presude u SAD.

Sud je 22. jula 2016. godine odredio privremenu meru u ovom predmetu i naložio je Vladi da ne izručuje podnosioca u SAD dok traje postupak pred Sudom. Uprkos navedenom, podnosilac je 25. jula 2016. godine izručen SAD.

Punomoćnik podnosioca je naveo da je podnosiocu, na osnovu sporazuma o priznanju krivice u SAD, izrečena kazna zatvora u trajanju od 84 meseca, te da je u januaru 2022. godine pušten na slobodu i deportovan u Kanadu (jednu od dve matične države podnosioca, pored Bosne i Hercegovine).

Takođe, punomoćnik podnosioca je prvobitno izjavio da nije imao kontakta sa njim od 2019. godine. Međutim, nakon prigovora Vlade da u tom slučaju predstavku treba izvrisati sa liste predmeta Suda, punomoćnik je tvrdio da je ipak od 2019. godine nastavio kontakt sa podnosiocem putem elektronske pošte, koju tvrdnju nije potkrepio dokazima.

PRITUŽBE PODNOSIOCA I POSTUPAK PRED SUDOM

Podnosilac je podneo predstavku Sudu 21. jula 2016. godine.

Podnosilac se u predstavci prituživao na povredu zabrane mučenja iz člana 3. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (u daljem tekstu: Konvencija) i na ometanje efektivnog ostvarivanja prava na individualnu predstavku iz člana 34. Konvencije, jer je izručen SAD uprkos nalogu Suda Vladi da to ne treba biti učinjeno dok traje postupak pred Sudom.

ODLUKA SUDA

  • član 3. Konvencije

Usled nedostatka kontakta između podnosioca i njegovog punomoćnika, Sud je odlučio da dalje ispitivanje predstavke po članu 3. Konvencije nije opravdano, te je, na osnovu člana 37. stav 1. Konvencije, ovaj deo predstavke izbrisao sa svoje liste predmeta.

  • član 34. Konvencije

U pogledu pritužbe na povredu člana 34. Konvencije, Sud je utvrdio da je Republika Srbija odgovorna što nije obezbedila odgovarajuću komunikaciju među državnim organima, a koja je dovela do nepoštovanja privremene mere Suda.

Sud je odbio kao neosnovan argument Vlade da je podnosilac neopravdano odlagao svoj zahtev Sudu za privremenu meru, te da je Republika Srbija preduzela sve razumne korake da postupi po istoj.

Sud je zaključio da nije bilo okolnosti koje bi objektivno onemogućile da se ispoštuje primerena mera koju je Sud odredio na osnovu pravila 39. Poslovnika Suda, te da nepostupanje Republike Srbije po privremenoj meri predstavlja povredu člana 34. Konvencije.

PRAVIČNO ZADOVOLJENJE (član 41. Konvencije)

Sud je podnosiocu dosudio iznos od 1.200,00 evra na ime naknade nematerijalne štete.  

Reference
Odluke donete na domaćem nivou koje su povod obraćanju ESLJP
Nadzor
Pojedinačne mere (status plaćanja)
Naknada nematerijalne štete (U toku)
Opšte mere
Akcioni plan/izveštaj
Akcioni plan podnet
Odluke komiteta ministara
Završna rezolucija