Kristijan KRSTIĆ i Ksenija Fej ATILANO KRSTIĆ protiv Srbije i Marko PAVLOVIĆ protiv Srbije
Evropski sud za ljudska prava (u daljem tekstu: Sud) je 28. maja 2025. godine doneo, a 19. juna 2025. objavio odluku u predmetu Krstić i Pavlović protiv Srbije, br. 35246/21 i 36032/21.
Odluku je doneo tročlani Odbor.
Predmet se odnosi na zahtev za izručenje podnosilaca Sjedinjenim Američkim Državama. Podnosioci su se, između ostalog, prituživali da bi njihovo izručenje bilo u suprotnosti sa čl. 3, 8. i 13. Konvencije. Sud je odlučio da predstavke skine sa svoje liste predmeta ocenivši da nema posebnih okolnosti koje bi zahtevale da nastavi sa ispitivanjem istih, imajući u vidu da je punomoćnik u potpunosti izgubio kontakt sa podnosiocima. |
OKOLNOSTI SLUČAJA
Podnosioci su, zajedno sa nekoliko drugih lica, bili optuženi pred Okružnim sudom Sjedinjenih Američkih Država (u daljem tekstu: SAD) u Severnom okrugu države Teksas da su kao saizvršioci navodno oštetili investitore širom sveta za više od 70 miliona dolara, tako što su u periodu od 2014. do 2020. godine iz svojih domova u Kini, Srbiji i sa drugih mesta, preko interneta tražili mete-investitore po celom svetu, uključujući i Severni okrug Teksas, koji će uložiti novac u lažne investicione platforme sa binarnim opcijama i za rudarenje kriptovalutama.
Ministarstvo pravde SAD je 14. jula 2020. godine uputilo Ministarstvu pravde Republike Srbije zahtev za privremeno pritvaranje podnosilaca u cilju izručenja, u skladu sa relevantnim odredbama Ugovora o izručenju zaključenog između Republike Srbije i SAD („Službeni glasnik RS – Međunarodni ugovori“, broj 2/2019) kojima je, pored ostalog, propisano da izručenje radi krivičnog gonjenja odnosno radi izricanja ili izvršenja izrečene kazne neće biti odbijeno po osnovu državljanstva lica čije se izručenje traži.
Podnosioci su lišeni slobode 24. jula 2020. godine, nakon čega im je Viši sud u Beogradu – Posebno odeljenje za organizovani kriminal odredio pritvor.
Dana 13. aprila 2021. godine, Viši sud u Beogradu je utvrdio da su ispunjene sve zakonske pretpostavke za izručenje podnosilaca SAD, koje rešenje je potvrđeno 25. juna iste godine od strane Apelacionog suda u Beogradu.
Kada je 24. jula 2021. godine istekao zakonski rok od godinu dana za maksimalno trajanje pritvora prema podnosiocima, Viši sud u Beogradu im je pritvor ukinuo i odredio meru zabrane napuštanja boravišta uz obavezu periodičnog javljanja nadležnim policijskim stanicama.
Podnosioci su podneli zahtev za zaštitu zakonitosti Vrhovnom kasacionom sudu i ustavnu žalbu Ustavnom sudu zahtevajući da se njihovo izručenje spreči. Oba postupka su, u trenutku podnošenja predstavki, bila u toku.
Podnosioci su se obratili Sudu sa zahtevom za izdavanje privremene mere.
Sud (sudija pojedinac) je u periodu od 13. do 21. jula 2021. godine odlučio da privremenu meru usvoji i naložio je Republici Srbiji da ne izručuje podnosioce u SAD do 16. odnosno 19. avgusta 2021.
Sud je privremenu meru ukinuo 29. septembra 2021. godine.
PRITUŽBE PODNOSILACA I POSTUPAK PRED SUDOM
Podnosioci su predstavke Sudu podneli 12. i 16. jula 2021. godine.
U predstavkama su se prituživali na povredu zabrane mučenja iz člana 3. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (u daljem tekstu: Konvencija), smatrajući da bi u slučaju izručenja u SAD bili u teškim i nestandardnim uslovima u teksaškim pritvorskim i zatvorskim jedinicama, posebno uzimajući u obzir tadašnji broj zaraženih virusom COVID-19 u državi Teksas i među zatvorenicima, te da bi, ukoliko bi bili osuđeni, de facto bili doživotno u zatvoru bez mogućnosti puštanja na uslovni otpust. Dalje su se prituživali na povredu prava na poštovanje privatnog i porodičnog života iz člana 8. Konvencije, jer bi se u slučaju izručenja suočili sa trajnim razdvajanjem od porodice, budući da njihova maloletna deca i članovi porodice ne bi bili u mogućnosti da putuju u SAD radi održavanja kontakta i međusobnih odnosa. Konačno, prituživali su se na povredu prava na delotvorno pravno sredstvo iz člana 13. Konvencije, jer po njihovom mišljenju za napred navedene povrede nisu imali na raspolaganju efikasan pravni lek.
ODLUKA SUDA
Vlada je podnela Sudu zapažanja i dodatna zapažanja po predstavkama podnosilaca, ali oni na ista nisu odgovorili. Stoga je Vlada predložila Sudu da njihove predstavke skine sa svoje liste predmeta, posebno imajući u vidu i činjenicu da je punomoćnik izgubio kontakt sa podnosiocima.
Imajući u vidu da podnosioci nisu održavali kontakt sa svojim punomoćnikom i da njihov punomoćnik u svom podnesku upućenom Sudu nije zahtevao da se nastavi sa ispitivanjem predstavki, Sud je ocenio da više nije opravdano nastaviti sa ispitivanjem istih.
Uzimajući u obzir navedeno, a u odsustvu bilo kakvih posebnih okolnosti u vezi sa poštovanjem prava zagarantovanih Konvencijom i Protokolima uz nju, Sud je, u skladu sa članom 37. stav 1(v) Konvencije, izbrisao predstavke sa svoje liste predmeta.