Skip to main content

M.W. protiv Srbije

Zemlja
Srbija
Nivo važnosti
3
Jezik
Srpski
Veće koje je sudilo
Odbor (3)
Datum presude
Datum predstavke
Ključne reči
(Čl. 3) Zabrana torture (N/A)
(Čl. 6) Pravo na pravično suđenje (N/A)
(Čl. 13) Pravo na delotvorni pravni lek (N/A)
(Čl. 37-1-a) Podnosilac predstavke ne namerava da dalje učestvuje u postupku (N/A)
Brojevi predstavki
70923/17
Prikaz presude/odluke

Evropski sud za ljudska prava (u daljem tekstu: Sud) je 22. maja 2025. godine doneo, a 12. juna 2025. objavio odluku u predmetu M.W. protiv Srbije, broj 70923/17.

Odluku je doneo tročlani Odbor.

Predmet se odnosi na pritužbe podnosioca da nije imao na raspolaganju delotvorno pravno sredstvo u vezi sa zabranom mučenja u postupku deportacije, te da prekršajni postupak koji je protiv njega vođen nije bio pravičan.

Sud je odlučio da predstavku skine sa svoje liste predmeta ocenivši da podnosilac nema više nameru da učestvuje u postupku pred Sudom, imajući u vidu da je u potpunosti izgubio kontakt sa svojim punomoćnikom.

OKOLNOSTI SLUČAJA

Podnosilac je sredinom 2015. godine, bez pratnje, kao maloletno lice, napustio svoju domovinu – Avganistan - zbog navodnih pretnji talibana da će mu cela porodica biti ubijena jer mu je brat bio zaposlen u NATO snagama kao prevodilac. On je na putu ka Srbiji prošao kroz Iran, Tursku i Bugarsku, navodno uz pomoć krijumčara.

Nakon dva neuspešna pokušaja ulaska u Srbiju, podnosilac je u tome uspeo u septembru 2016. godine. Izdata mu je potvrda o nameri da traži azil i postavljen mu je privremeni pravni zastupnik. U Centru za azil u Krnjači se podnosilac nalazio do februara 2017. godine.

U februaru 2017. godine podnosilac je napustio Centar za azil u Krnjači i prešao u Mađarsku gde je uhapšen, odveden u kamp u kome je boravio tri meseca, pa je potom deportovan u Bugarsku.

Po ponovnom dolasku u Srbiju u junu 2017. godine, podnosilac je podneo novi zahtev za azil. Njegov zahtev je isti dan kada je podnet odbačen, ukinuta mu je dozvola za privremeni boravak, naređeno mu je da dobrovoljno napusti Srbiju i zabranjen mu je ulazak i boravak na teritoriji Srbije do juna 2018. godine. U odluci nije navedeno u koju bi zemlju podnosilac bio deportovan ako ne bi dobrovoljno napustio Srbiju. Ovu odluku je potvrdio drugostepeni organ. Postupak pred Upravnim sudom protiv odluke Ministarstva unutrašnjih poslova je u toku.

U avgustu 2017. godine Prekršajni sud u Somboru je podnosioca oglasio krivim zbog pokušaja nelegalnog prelaska granice i izrekao mu je vaspitnu meru ukora. Lokalna policija mu je naložila da dobrovoljno napusti zemlju i ukinula mu je boravište. Podnosilac je tvrdio da nijedan od ova dva postupka nije vođen u prisustvu njegovog punomoćnika, niti su im odluke uručene.

Podnosilac je, prema tvrdnjama njegovog punomoćnika, napustio Srbiju u januaru 2018. godine, zbog navodne neefikasnosti procedure azila i neadekvatnih mera primenjenih tokom postupka. Punomoćnik je istakao da podnosilac ostaje pri predstavci podnetoj Sudu.

PRITUŽBE PODNOSIOCA I POSTUPAK PRED SUDOM

Podnosilac je predstavku Sudu podneo 29. septembra 2017. godine.

U predstavci se prituživao na povredu prava na delotvorno pravno sredstvo iz člana 13. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (u daljem tekstu: Konvencija) u vezi sa zabranom mučenja iz člana 3. Konvencije, tvrdeći da nije imao delotvoran pravni lek u postupku deportacije. Takođe se prituživao na povredu prava na pravično suđenje iz člana 6. Konvencije, tvrdeći da je odluka suda doneta istog dana kada je prekršaj učinjen, da advokat nije bio prisutan, obavešten ili konsulltovan o tome. Konačnno, podnosilac je tvrdio da mu odluka nije dostavljena.

ODLUKA SUDA

Sud je 10. februara 2025. godine uputio dopis punomoćniku podnosioca tražeći dodatne činjenice u vezi sa predstavkom. Punomoćnik podnosioca je 10. marta 2025. godine obavestio Sud  da je poslednji kontakt sa podnosiocem imao pre nekoliko meseci.

Imajući u vidu da podnosilac nije održavao kontakt sa svojim punomoćnikom i da ga nije obavestio o tome gde se nalazi, Sud je ocenio da je podnosilac izgubio interes za dalje vođenje postupka po ovoj predstavci.

Uzimajući u obzir navedeno, a u odsustvu bilo kakvih posebnih okolnosti u vezi sa poštovanjem prava zagarantovanih Konvencijom i Protokolima uz nju, Sud je, u skladu sa članom 37. stav 1(a) Konvencije, zauzeo stav da više nije opravdano nastaviti sa ispitivanjem predstavke.

Posledično, Sud je doneo odluku da predstavku izbriše sa svoje liste predmeta.

Reference
Odluke donete na domaćem nivou koje su povod obraćanju ESLJP
Nadzor
Pojedinačne mere (status plaćanja)
Opšte mere
Akcioni plan/izveštaj
Odluke komiteta ministara
Završna rezolucija