Митић против Србије
Европски суд за људска права (у даљем тексту: Суд) је 3. октобра донео, а 24. октобра 2024. године објавио пресуду у предмету Митић против Србије (број 59711/21).
Одлуку је донео трочлани Одбор.
Предмет се односи на притужбу подносиоца да му је повређено право на суђење у разумном року због дужине трајања кривичног поступка који се против њега водио пред Вишим судом у Београду – Посебно одељење. |
ОКОЛНОСТИ СЛУЧАЈА
Против подносиоца уставне жалбе и још 34 лица је почетком октобра месеца 2006. године, након спроведене истраге, подигнута оптужница од стране тадашњег Окружног јавног тужилаштва у Београду – Специјално тужилаштво. У наредне 3 године је подигнуто још шест оптужница. Поступци су пред тада Окружним судом у Београду спајани, тако да је оспорени поступак вођен против укупно 40 окривљених лица за више од 50 кривичних дела. Подносиоцу је стављено на терет извршење кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву.
Главни претрес је започет 23. јануара 2007. године. Од подношења оптужнице до доношења прве првостепене пресуде суд је рочиште за главни претрес заказо 351 пут и одржао 321 пут.
Виши суд у Београду – Посебно одељење је 13. новембра 2014. године донео пресуду која је 13. новембра 2014. године, поред осталог, укинута у односу на подносиоца и предмет је враћен на поновно суђење.
Припремно рочиште у поновном поступку је заказано за март 2015. године. Рочишта за главни претрес су потом заказивана сваког месеца, по више радних дана.
Након спроведеног поступка, Виши суд у Београду – Посебно одељење је 10. априла 2017. године, поред осталог, подносиоца огласио кривим и осудио на казну затвора.
Апелациони суд у Београду – Посебно одељење је 18. јуна 2018. године преиначио првостепену пресуду у односу на подносиоца и ослободио га је од оптужбе.
Подносилац је у августу месецу 2018. године поднео Уставном суду уставну жалбу због повреде права на суђење у разумном року.
Уставни суд је 29. априла 2021. године његову уставну жалбу одбио као неосновану.
ПРИТУЖБЕ ПОДНОСИОЦА И ПОСТУПАК ПРЕД СУДОМ
Подносилац је поднео представку Суду 25. новембра 2021. године.
Подносилац се у представци притуживао на повреду права на суђење у разумном року из члана 6. став 1. Конвенције за заштиту људских права и основних слобода (у даљем тексту: Конвенција), због прекомерног трајања кривичног поступка који је вођен против њега.
ОДЛУКА СУДА
Суд је констатовао да су се у конкретном случају оптужбе односиле на организовани криминал, односно да се радило о веома сложеном предмету имајући у виду велики број оптужених и обимни доказни материјал, што је неизбежно отежавало задатак да се суди оптуженима у поређењу са обичним кривичним поступком.
Међутим, Суд је закључио да ове чињенице саме по себи не могу оправдати трајање поступка од скоро 12 година.
Имајући у виду своју судску праксу о оваквим питањима, Суд је закључио да је у овом случају дужина поступка била прекомерна и да није испунила захтев „разумног рока“ због чега је утврдио повреду члана 6. став 1. Конвенције.
ПРАВИЧНО ЗАДОВОЉЕЊЕ (члан 41. Конвенције)
Суд је обавезао Републику Србију да подносиоцу исплати износ од 4.200 евра на име накнаде нематеријалне штете и износ од 250 евра на име трошкова поступка.